Climotion İklimlendirme
Sistemi
Kapalı Yüzme
Havuzları
Climotion İklimlendirme
Sistemi
HAVAALANLARI
Climotion İklimlendirme
Sistemi
TİYATRO SİNEMA
SALONLARI
Climotion İklimlendirme
Sistemi
OTEL & AVM

CLIMOTION İKLİMLENDİRME KONTROL TEKNOLOJİSİ

CLIMOTION İKLİMLENDİRME KONTROL SİSTEMİ DONANIMLI

 

STANDART SİSTEM

 

Temiz Hava

İnsanları barındıran binalarda, yeterli düzeyde temiz hava olması önemlidir ve bu havanın genellikle ısıtılması veya soğutulması gerekmektedir. Modern binalar yüksek oranda hava geçirmezler, bu nedenle yeterli miktarda temiz hava klima üniteleri kullanılarak sağlanabilmektedir.

 

İklimlendirme Kontrolü

İklimlendirme sistemlerinden  içeri üflenen hava çoğu zaman insanların yanından aşırı hızda akarak cereyanlara neden olur ve oda içindeki sıcaklık ve hava konsantrasyonlarında çok fazla değişiklik oluşur. Optimum taze hava miktarı genellikle etkili bir şekilde belirlenemez, bu durum aşırı enerji tüketimine ve temiz havanın yeterli gelmemesine neden olur. CLIMOTION İklimlendirme Kontrol Sistemi, yetersiz temiz hava sorununu ortadan kaldırarak mevcut sistemin yan etkilerine devrim niteliğinde bir çözüm sunmaktadır.

 

İklimlendirme Kontrol Stratejisi

CLIMOTION İklimlendirme Kontrol Sistemi, odalarda sıcaklık, CO₂ konsantrasyonu, hava basıncı ve (isteğe bağlı özellik olarak) neme göre ölçümler yaparak sürekli kendini ayarlar. Hava basıncına dayalı bu kontrol sistemi, iklimlendirme alanında benzersiz bir özellik olarak mevcut sistemi etkili bir şekilde kontrol altında tutar ve dünyaya yeni, eksiksiz bir homojen havalandırma teknolojisi sunan bir strateji geliştirmiştir.

Yaygın Havalandırma

Yaygın havalandırma sistemi, odadaki ortalama hava basıncını dış ortam basıncından bir nebze daha yüksek tutarak çalışır, böylece odaya yönlendirilmemiş bir hava akışı oluşturur. Bu durum, üflenen havanın, sıcaklık farkına rağmen yüksek hava hızları gerektirmeden hali hazırda mevcut olan hava ile hızlı ve verimli bir şekilde karışmasını mümkün kılar.

 

BaOpt

Bu ilke, 90’ların sonunda Alman Albert Bauer tarafından keşfedilmiştir. BaOpt adlı bina yazılımı, CLIMOTION olarak yeniden adlandırılan uluslararası Bosch kuruluşu tarafından satın alınmıştır. Bosch’un devralmasından bu yana, sistem dünya çapında daha yaygın bir alan bulmuş ve dünya genelinde toplam 1000’den fazla CLIMOTION Klima Kontrol Sistemi kurulumu sağlanmıştır.

CLIMOTION kontrollü bir kurulum için, kontrol mühendisliği açısından birkaç ilaveli komple bir klima sistemi, yeterli sayıda sensör ve CLIMOTION İklimlendirme Kontrol Sistemi gerekmektedir.

CLIMOTION İklimlendirme Sistemleri

Otel İşletmelerinin Lobi, Restaurant,  Toplantı Salonları ve Sinema Salonlarında bulunan Klima Santralleri üzerinden İklimlendirme (Isıtma-Soğutma) Sistemlerinde yüksek tasarruf potansiyeli oluşturan yüksek enerji verimliliği teknolojisidir. İklimlendirme teknolojileri bina içerisinde her mevsim uygun bir hava sıcaklığı ve kalitesi sağlar. Bu süreçte enerji tüketimini en düşük seviyede tutar. Bunun için kullanılan araçlar:

  • Klima Santrali ( Havalandırma )
  • Kazan ( Isıtma )
  • Çiller ( Soğutma )
  • Otomasyon ( Kontrol ünitesi )

Her marka ve model klima santrallere, çillerlere ve kazanlara uygulanabilir.

CLIMOTION İle Neler Değişir? 

ENERJİ: Enerji tüketiminde %25 ile %50 arasında tasarruflar tespit edilmiştir. Climotion ile iklimlendirme şartlarını yerine getirme esnasında Enerji Tüketimi sürekli ölçümlenerek hesaplamaktadır.

KONFOR: Mahal ortamlarda homojen hava dağılımı sayesinde daha önce görülmeyen bir ısı dengesi oluşmaktadır.

SAĞLIK: Taze Havanın homojen dağılımı sayesinde Sick Building Syndrome, yani Hasta Bı̇na Sendromu giderilmektedir. Personel memnuniyeti artmakla birlikte hastalanma oranları azalmaktadır.

MEKANİK: Mekanik sistemlerin yeterli olmadığı binalarda Climotion sistemi entegre edilerek, klima santralleri, kazanlar ve çillerler yeterli hale gelir. Mekanik sistemler daha az yıpranır, bakım ve arıza maliyetleri azalır.

CLIMOTION Uygulamaları

Groningen Üniversitesi

Groningen Üniversitesi kütüphanesinde kurulumu yapılan CLIMOTION İklimlendirme Sistemi, kütüphanedeki yetersiz miktarda olan  temiz hava sorununu ortadan kaldırmış ortamda tutarlı bir sıcaklık ve ideal bir iklim oluşturulmuştur.

Bodrum Milas Havalimanı

TAV Milas-Bodrum Havalimanı/ Terminal 1′ de konfor artışı amacı ile uygulanan CLIMOTION İklimlendirme Sistemi sayesinde aynı zamanda %24 enerji tasarrufu da sağlanmıştır.

Adnan Menderes Havalimanı

CLIMOTION İklimlendirme Sistemi kurulumu ile havalimanı içerisindeki homojen sıcaklık dağılımı oluşturulmuş, %28 enerji tasarrufu ve konfor artışı sağlanmıştır.

IKEA, Orléans-Ardon

CLIMOTION Sistemi kuruldukdan sonra standart sisteme göre enerji kullanımı % 30 – 40 oranında düşürülmüştür.

Biljoenbad Kapalı Havuzu, Velp

Son teknoloji ile donatılmış Velp’teki Biljoenbad kapalı havuzunda, CLIMOTION Sisteminin kurulması ile birlikte yüksek enerji tasarrufu sağlanmış ve konfor artırılmıştır.

De Heerenduinen Kapalı Havuzu, IJmuiden

Uzun yıllar boyunca aşırı nem ve homojen olmayan sıcaklık dağılımı nedeni ile iç mekan iklimlendirmesinden sürekli şikayet eden ziyaretçi ve çalışanların olduğu De Heerenduinen kapalı havuzunda CLIMOTION İklimlendirme Sistemi kurularak konfor şartları düzeltilmiştir.

Hanze Üniversitesi Wiebenga Kompleksi, Groningen

Wiebenga Kompleksi’ndeki Hanze Üniversitesine entegre edilen CLIMOTION sistemi yüksek enerji verimliliği sağlamış ve konforu artırmıştır.

Noord-Veluws Müzesi

Climotion Sistemi ile tam donanımlı olan Noord-Veluws Müzesi’nde iklimlendirilen hava,  tabloların arkasında bile aynı hava kalitesini oluşturmuştur.

Multifunctional Centre, Noardburgum

MFC Merkezi’nin ısıtma – soğutma ve havalandırması, radyatör veya yerden ısıtmaya gerek olmadan CLIMOTION Sistemi ile sağlanmıştır..

De Waterwyck Spor Kompleksi, Steenwijk

CLIMOTION Sistemi ile donatılan spor kompleksi artık ziyaretçilere ve çalışanlara mükemmel bir iç hava konforu sağlayarak sürdürülebilir bir sistem haline gelmiştir.

Allerheiligen Müzesi, Schaffhausen  (İsviçre)

Tabloları ve sanat eserlerini düzgün bir şekilde korumak için istikrarlı bir iç mekan iklimi şartına sahip olması gereken Allerheiligen Müzesi, CLIMOTION Sistemi ile donatılmıştır.

DOMunder Müzesi, Utrecht

CLIMOTION İklimlendirme Sistemi, müzenin içinde yüksek hızda hava üflemeksizin alanın tamamında aynı hava kalitesini oluştumuştur.