Elektrik ve Otomasyon Panoları Yangın Önleme Teknolojileri

Yangın Önlemenin Yenilikçi Teknolojisi

Günümüzde yangın önleme yeteneğine sahip çeşitli kompozit materyaller FIPRON teknolojisi ile oluşturulmuştur. Bu tür materyallerin yapısı, içinde ateşe dirençli etkin madde olan mikrokapsülleri kapsar. Aktivasyon sıcaklığına ulaşıldığında kapsül kabuğu patlar ve içindeki gazı boşaltır. Bu gaz açık ateş ve yanan yüzey ile temas ettiğinde tutukluk yapar ve oksijenin yerini alır. Yanma yerini çabucak soğutur ve böylece alevlenmeyi hızlı ve etkili bir şekilde önler. FIPRON Teknolojisi ile üretilen çeşitli şekil ve ebattaki ürünler, “bekleme modu”nda yıllarca kalabilir ve alevi, otomatik olarak, büyümesine izin vermeden, meydana geldiği anda söndürür.

resim fipron1

Sticker

FIPRON Teknolojisinin uygulanması ile tasarlanmış, kendiliğinden çalışan, otomatik bölgesel yangın önleyici bir üründür. Elektrik soketlerinin, dağıtım kutularının, güç dağıtım panolarının alevlenmesine karşı koruma olarak icat edilmiştir. Yapışkanlı alt tabaka tarafından taşınan, esnek, kompozit bir yangın önleme plakasıdır. Elektrik kaynaklı yangın riski taşıyan; 0,2-60 litre alanı korur. Korunmak istenen hacmin iç tavanına yatak olarak yapıştırılır.

FIPRON STICKER, aktivasyon sıcaklığına ulaştığında etken söndürme maddesini serbest bırakır ve yangını başlangıç aşamasında önler. Bu madde yapısı itibariyle ozon dostu olduğundan sanayi tesisleri, konutlar ve çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Cord

CORD, ısıtma bileşiği ile mikrokapsül karışımı olan kompozit bir malzemedir. Korunmak istenen alanın hacmi hesaplanarak gereken miktardaki CORD, potansiyel alevlenme kaynağı olarak görülen noktaların üzerine yerleştirilerek kullanılır. 1 metresi kapalı hacimlerde 50 litreden 300 litreye kadar alanı koruma altına almakla beraber, korunan alanın iç dizaynına göre değişiklik gösterebilir. CORD üzerindeki herhangi bir noktada alevlenmenin etkisiyle aktivasyon başlar ve etken madde gaz fazında salınarak yangını önler.

CORD ürünü mekanik sağlamlık ve reaksiyonun katı ürünlerini muhafaza etmek için yüksek sıcaklığa dayanıklı gaz geçirgenliği olan örgü ile kaplıdır. Bu örgü, ürünün uzunluğu boyunca etken madde boşaltma hızına da etki ederek önemli bir işlevsel özellik taşır.

resim fipron 4
resim fipron 3