Ana Dağıtım ve Kompanzasyon Pano İzlemeleri

Kompanzasyon Nedir?

Elektrik sistemlerinde, mıknatıslanma etkisi yaratan cihazlar ile enerji dönüşümü yapan cihazların, faz akımını geri kaydırmasından (reaktif güç oluşturmasından) dolayı, şebeke üzerinden yaratmış oldukları Reaktif Gücü dengeleme ve faz akımını olması gereken konuma geri çekme işlemine KOMPANZASYON denir.

7

Neden Uzaktan Enerji İzleme Gereklidir ?

  • Bir çok firma elektrik faturasını öderken reaktif ceza da ödediğinin farkında değildir.
  • Kompanzasyon sistemi sürekli takip altında tutulmadığında çeşitli nedenlerle (arızalar, yeni yükler, yük dengesizliği, malzeme yıpranması vs.) sistemin dengesi bozulmakta ve firma reaktif ceza ödemek zorunda kalmaktadır.
  • Uzaktan enerji izleme sistemi olmadığında reaktif ceza sınırının aşıldığı ancak fatura dönemlerinden sonra anlaşılmaktadır.
  • Oysa uzaktan enerji izleme sistemi ile günlük hatta anlık değerleri takip etmek, oranlarda istenen değerlerden sapma olursa anında tespit etmek mümkündür.

 

Enerji Yönetim Modülü ADP üzerine takıldığı andan itibaren enerji akışı izlenerek analiz başlar Enerji Yönetim Modülü, sistemi öğrenmeye başladıktan sonra işletmenin enerji karakterlerine göre Endüktif-Kapasitif oranları dengelemeye ve yönetmeye başlar. Enerji Yönetim Modülü modem üzerinden yaptığı işlemleri ve ölçümleri server’a gönderir. Server bu dataları yedekler, kullanıcı yönetim paneli üzerinden kontrolünü yapar, yönetir ve rapor çıkartabilir. Enerji Yönetim Modülü ceza sınırlarına yaklaşıldığında kullanıcıya ve izleme merkezine haber verebilir, böylece zamanın müdahele edilebilir. Birden çok işletmesi olan firmalara aynı ekranda enerji tüketim değerlerini ve pano içi şalt malzemelerinin güncel durumunu görebilir.

Resim1

Enerji Yönetim Modülü  sisteme takılmadan önce reaktif durum.

Resim2

Enerji Yönetim Modülü  sisteme takıldıktan sonra sistemi kompanze ederek yük dengelerini öğrenmeye başlıyor.            

Resim3

Enerji Yönetim Modülü artık stabil hale gelerek tesisin panosunu kompanze ediyor. Karşılanamayan kVAr değerlerini tavsiye olarak sunuyor.

Enerji Yönetim Modülü kendisine bağlı olan kontaktör ve kondansatörleri periyodik olarak her gün ölçerek arıza kontrolü yapar. Ölçüm yapamayan diğer reaktif röleler elle girilmiş olan kondansatör değerleri üzerinden ayarlamaya çalışsa da bunu gerçekleştiremez, kademelerdeki kondansatörler arızalı olabilir. Enerji Yönetim Modülü montaj yapıldığı andan itibaren pano iç ısı ölçümlerini yapar ve limitlerin aşılması durumunda alarm bilgisi verir.

Uzaktan Enerji İzleme ile Kazanımlarınız için tıklayınız